Milujete sklo, ale máte z neho zároveň trocha strach kvôli údržbe? Nebojte sa, s našimi tipmi ho vyčistíte raz-dva. Udržiavať sklené povrchy v top forme nie je také zložité, ako sa na prvý pohľad javí.

Sklo je tradičný materiál ohurujúci svojou čistotou a dokonalým vzhľadom. Určite poznáte ten „wow“ pocit, ktorý sa vás zmocní v miestnosti s presklenými povrchmi. Sklenené zábradlia, priečky, kuchynské zásteny a k tomu terasové posuvné dvere dávajú každému interiéru luxusný vzhľad plný svetla. Ale praktickému človeku nepochybne napadne: kto by to stále čistil?

Pritom starostlivosť o sklo nevyžaduje nič výnimočné. Pri väčšine typov skla postačí vlhká a suchá utierka z mikrovlákna, alebo stierka na okná. Exteriérové sklo možno bude kvôli väčšiemu znečisteniu raz za čas vyžadovať očistu prúdom vody z hadice alebo vapky. Kvalitné tvrdené sklo vám vďaka takejto starostlivosti vydrží do konca života.

Klasické interiérové sklo: ako ho najlepšie čistiť?

Ak máte doma sklenené posuvné dvere, sklenené priečky, zábradlie zo skla, starostlivosť o ne je jednoduchšia, než pri normálnych oknách. Tie vyžadujú čistenie najmä zvonka a v okolí tesnení a rámov, čo zaberá najviac času. Vnútorné sklo bez rámu je omnoho praktickejšie. Na zaschnuté nečistoty môžete použiť mokrú špongiu alebo utierku a po odstránení vyutierať do sucha, s použitím trochy prostriedku na okná suchou utierkou z mikrovlákna doleštíte povrch do dokonalosti. Ak sklo „zdobia“ len otlačky prstov, mikrovlákno a malé streknutie leštiaceho prípravku postačí a za minútku ho máte opäť čisté.

Intenzívnemu používaniu je obvykle vystavená sprchová zástena zo skla. Áno, vodný kameň je pre majiteľov takýchto sprchových kútov nočná mora. Tu vám poradíme najmä snažiť sa zasychaniu kvapiek vody na skle predchádzať. Je preto potrebné vodu zo skla odstrániť hneď po použití. Ideálne je mať po ruke praktickú stierku do sprchy, môžete si ju zavestiť na batériu a po každom sprchovaní vodu jednoducho zotrieť. Okrem toho ale veľmi pomáha ošetriť sklo lakom s nanotechnológiou, ktorý po aplikácii vydrží asi dva roky a zamedzuje usádzaniu vodného kameňa z kvapiek vody na skle.

Kalené sklo na bezpečnostných dverách čistite rovnako, ako ostatné sklené povrchy. Pozor si dajte len na to, aby ste nepoužívali drsné hubky a práškové čistiace produkty, ktorými by ste mohli sklo poškriabať.

Ako vyčistiť sklo s povrchovou úpravou, mliečne sklo alebo pieskované sklo

Dekoratívne a matované sklené povrchy v interiéri taktiež nie sú náročné na čistenie. Postačia na ne klasické čistiace prostriedky, s výnimkou drsných práškových čističov, a jemné utierky z mikrovlákna. Pieskované sklo a mliečne sklo je kvôli špeciálnej zdrsnenej povrchovej úprave citlivé na poškriabanie, ale na väčšie znečistenia môžete použiť rozpúšťadlo alebo riedidlo. Lakované sklá a grafosklo s digitálnou potlačou majú povrchovú úpravu odolnú voči tvorbe vodného kameňa, ale sú tiež citlivejšie na čistenie. Chemikálie ani prípravky s alkoholom na tento typ skla vynechajte, očistite ich len s navlhčenou utierkou bez čistiaceho prípravku.

Frekvenciu čistenia prispôsobte jeho funkcii

Záleží od typu skla a intenzity jeho používania, ako rýchlo sa zašpiní a vyžaduje údržbu. Je pravda, že sklo očarí najmä vtedy, keď je dokonale čisté. Nemusíte však byť jeho otrokom, určite si vlastný režim, ako vám osobne vyhovuje. Niekedy otlačky po návšteve s deťmi kolú zrak, to poznáme, ale stačí utierka s mikrovláknom a v priebehu pár minút je sklo opäť dokonale čisté.

Vonkajšie sklo je náchylné na nečistoty zo zrážok, najväčšie čistenie vyžaduje obvykle po zime a lete. Kvôli silnejšiemu znečisteniu môžete na ne použiť vodu z hadice alebo vysokotlakový čistič. Znesú viac, než interiérové sklo. Pri výrobe všetkých produktov zo skla dbáme na ich funkciu a spôsob využitia podľa príslušných noriem, tak aby vám vydržali čo najdlhšie a boli pre vás čo najpraktickejšie.